The Tennessean har omtalt han som «The next iconoclastic leader of country’s rock revival», men musikeren fra Indiana skulle ta noen avstikkere på veien før han fant sin stemme som soloartist: Wilson Jr. fulgte først i sin fars fotspor, og fant veien inn i bokseringen. Han var finalist i Golden Gloves, men forlot boksingen til fordel for en karriere innen vitenskap og mikrobiologi. Og til slutt, før låtskriverkarrieren skjøt fart, spilte han i indierock-bandet AutoVaughn.
Med det sjangeroverskridende debutalbumet «søn of dad» (2023), befestet Wilson Jr. sin posisjon som en kraft innen country- og americana-scenen. Albumet med 22 spor, som han dedikerte til sin avdøde far, mottok strålende kritikker, og lovordene haglet fra publikasjoner som Billboard, Whiskey Riff, Wide Open Country og Rolling Stone. Sistnevnte hyllet albumet og mente det var «the most existential release of the year». Albumet ble av Holler og All Country News kåret til Årets beste album, og skiva har blitt en av de mest bejublede utgivelsene i nyere countrymusikkhistorie.
I tillegg til suksessen som soloartist, har Wilson Jr. blitt en ettertraktet låtskriver i Nashville, og to av låtene fra «søn of dad» kan vi høre i Showtime-serien «Billions», og «Hometown» i CBS-dramaet «Fire Country».
Med sin imponerende låtskriving og distinkte vokal, har Stephen Wilson Jr. virkelig posisjonert seg som en ledende stemme i countrymusikkens landskap – og det er slettes ikke sikkert at vi får oppleve ham på en intim scene som Parkteatret igjen.
Det er legitimasjonsplikt på alle våre arrangementer.
Konserten presenteres av Live Nation.